Yeni Zelanda’da Yeni bir hayat!

Herkese merhaba…

Su gunlerde eger benden bir mesaj alamiyorsaniz, bilin ki hayatimda buyuk degisiklikler yaptigim icin oldukca yogunum. Is yerimi degistiriyorum, evimi degistiriyorum…yasadigim ulkeyi degistiriyorum…Yeni Zelanda’ya tasiniyorum.

Insan neden hayatini sil bastan degistirir?

Hele yasadigi yerden mutluysa, butun ailesi ve sevdikleri yanindaysa… Bu soruyu bugunlerde kendime cok soruyorum. Cevabini aslinda biliyorum: Cesitli nedenlerden dolayi IYTE’de doktora calışmalarımda ilerleyememem ve de yurtdışında sunulan cazip imkanlar… Cazip imkanlar derken Y.Zelanda’daki üniversitelerin sunduğu maddi imkanlar çok iyi olsa da kararımda cok etkili oldugunu soyleyemem cunku Izmir’de maddi olarak bir problemim yoktu. Fakat yurt disindaki calisma gruplarinin daha uretken ve profesyonel olarak calismalari, uzun sure arastirma anlaminda pek birsey yapmamış olan beni oldukca cezbetti.

Peki neden dunyanin bir ucu? 

Haritaya bakinca Yeni Zelanda, Turkiye’dekiler icin hakikaten dunyanin bir ucu. Turkiye’den yaklasik 16000 km uzakta. Yeni Zelanda’yi tercih etmemin en onemli nedeni calisacagim hocanin Kanada’dan ayrilip Yeni Zelanda’daki calisma grubuna dahil olmasi. Y.Zelanda hakkinda orada yasayan arkadaslarim yuzunden baya bir bilgim olmasi sebebiyle tereddut etmeden oraya basvurdum. Evet cok uzak, ama Avrupa disindaki her yer, Amerika, Kanada, Japonya…gibi ulkeler de Turkiye’ye cok uzak!

Yeni Zelanda Nasil bir ulke?

Cevremdeki insanlarin bircogu lisede cografyadan nasil gecmis, anlamak mumkun degil. Yeni Zelanda’nın tam olarak yerini bilen insanların sayısı çevremde ne yazık ki bir elin parmaklarını gecmiyor. Avrupa’da sanan var, Amerika’nın bir eyaleti sanan var… Afrika’da sanan bile çıktı.  Arkadaşlar, aklınızda bulunsun Yeni Zelanda Okyanusya’da Avustralya’nın hemen yanında bir ada ülkesi. Yüzölçümü İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’tan biraz fazla olan, düşünüldüğünün aksine yüzölçümü bakımından oldukça büyük bir adalar ülkesi. Yüzölçümü fazla olmasına karşın ülkenin toplam nüfusu 4 milyon civarı.

Yeni Zelanda çok gelişmiş zengin bir ülke olmakla birlikte Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan ülkelerin yaşam standartları ve refah düzeyini gösteren HDI Ülkeler listesinde 2011’de 3. sirada, Norveç ve Avustralya’nın hemen altında, Amerika Birleşik Devletleri’nin üstünde yer almaktadır. Bu listede Türkiye maalesef 85. sırada. Mercer araştırmasına görede dünyanın en yaşanılır kentleri listesinde Yeni Zelanda’nın en büyük iki kenti Auckland ve Wellington en üst sıralarda yer almıştır. Yeni Zelanda’da yaşam hakkında genel bir izlenim edinmek için youtube’da Auckland tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Bu arada çoğu arkadaşım Yeni Zelanda’nın tropik bir ada olduğunu sanıyor, ama o kadar sıcak bir ülke değil. Kuzey adasının iklimi Akdeniz iklimine benzemekle birlikte güney adası Antarktika’ya yakın olduğundan oldukça soğuk bir iklime sahip. Özellikle Queenstown kenti dünyanın en lüks kayak merkezlerine ev sahipliği yapmakta.

 

 

Ülkede toplam 8 tane üniversite var ve bütün üniversiteleri Times-QS Dünyanın En iyi 500 üniversiteleri sıralama listesinde yer almış. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 3500’den fazla üniversite olduğu düşünüldüğünde Yeni Zelanda’nın eğitim kalitesinin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Evet… Çok az kaldı… Çok yakında Yeni Zelanda’ya taşınmış olacağım. Bu sitede yaşadığım olayları, Yeni Zelanda günlerimi dünyanın öbür ucunda sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Bu arada şimdiden söyleyeyim: Yeni Zelanda ne kadar güzel bir ülke olursa olsun, Araştırma görevlilerine Türkiye’deki profesörlerin maaşını verseler de doktoramı bitirdikten sonra üniversitedeki görevimi bırakıp İzmir’e döneceğim. :)  Bu arada belirtmek isterim ki orada olduğum sürece de yılda en az iki kez İzmir’e geleceğim. (Annem yemin ettirdi :))

 

468 ad